قابلیت QOS در مودم چیست؟

قابلیت QOS در مودم چیست؟

امروز می‌خواهیم در مورد قابلیت QOS یا همان Quality Of Service کمی بیشتر بدانیم، شما در این روش میتوانید برای کاربران مودم خود محدودیت های حجمی تا زمانی تعیین کنید، با ما همراه باشید تا کامل توضیح دهیم.

حتما تا به حال برای شما نیز این اتفاق افتاده که در حال استفاده از اینترنت هستید و تمام صفحه ها ، فیلم و عکس ها به راحتی در گوشی موبایل یا نرم افزار ها اجرا می‌شود اما ناگهان متوجه می‌شوید که سرعت به شدت افت میکند در حدی که یه صفحه گوگل را هم نمیتوانید باز کنید؛ پس از فریاد در خانه که “کی داره دانلود میکنه ؟” پس از چند ثانیه سرعت به حالت قبل بازمیگردد و دوباره به بررسی و چک کردن ادامه میدهید.

قابلیت QOS کیفیت خدمات

قابلیت QOS یا همان Quality Of Service در اینجا راهگشای ما خواهد بود. این قابلیت که در اکثر مودم ها همچون تی پی لینک و دی لینک و باقی دیگر وجود دارد به شما این امکان را میدهد تا برای دستگاه های متصل شده محدودیت هایی را ایجاد کنید.

در ابن قابلیت که در استفاده روزمره بسیار مورد نیاز است، شما میتوانید برای کاربران مودم خود محدودیت های حجمی، سرعتی و حتی در برخی از مودم ها محدود دانلود دیتا ( عکس، فیلم و موسیقی ) ایجاد کنید.

به عنوان مثال شما میتوانید با استفاده از IP یا همان شناسه اینترنتی افراد ویا حتی میتوانید با استفاده از آدرس MAC ( آدرسی شبیه به 00:0a:95:9d:68:16 ) برای استفاده کنندگان از مودم خودمحدودیت اعمال کنید. شما میتوانید برای کاربران بر روی مودم صف‌بندی هایی را به ترتیب آدرس ها تعیین کنید تا سرعت و پهنای باند بطور متوسط بین اعضا تقسیم شود.

بخوانید  سرویس اینترنت پرسرعت فیبر نوری یا FTTH چیست؟

شما حتی میتوانید بااین قابلیت اولیت بندی هایی را برای انواع داده ها ایجاد کنید؛ مثلا اولویتی مانند اینکه به موسیقی پهنای باند بالایی اختصاص دهید اما ویدئو را محدود کنید ویا حتی بالعکس نیز میتوانید عمل کنید.

قابلیت QOS در مودم چیست؟
قابلیت QOS در مودم چیست؟

قابلیت Quality Of Service برای حالت بازی بدون لگ

یکی از ویژگی های بسیار مهم Quality Of Srvice شما میتوانید در داخل تنظیمات مودم ، اولویت داده ها را به بازی اختصاص دهید، شاید در قدم اول و در حالت معمولی فکر کنید موثر نباشد، اما در بیشتر شبکه های Gaming از این حالت در زیرساخت ها استفاده می‌شود تا بتوانند از کل پهنای باند برای بازی استفاده کنند.

2 دیدگاه برای “قابلیت QOS در مودم چیست؟

  1. حسام نوئین گفته:

    ما از این قابلیت توی خوابگاه استفاده میکردیم، همه پهنای باند رو انتقال میدادیم برای بازی و بدون لگ بازی میکردیم، یکی از بچه های کامیپیوتر بهمون یاد داد
    عالی بود واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *