قابلیت NAT در مودم چیست؟

قابلیت NAT در مودم چیست؟

یکی از قابلیت های بسیار در هر مودم، قابلیت NAT در مودم هاست. به کمک این قابلیت مودم شما میتواند آدرس های درونی را به آدرس های خارجی تبدیل کند.

در کل فضای وب و شبکه های اینترنت تعداد بسیار زیادی از دستگاه های اینترنتی وجود دارد که هر کدام برای وجود در اینترنت باید دارای یک شناسه رسمی ( IP ) باشد؛ اما به دلیل وجود دستگاه های بسیار زیاد و محدود بودن آی پی یک ویژگی کاربردی در شبکه های داخلی کار را بسیار راحت کرده است.

در اکثر مودم-روتر ها که تولید می‌شوند ( تی پی لینک، دی لینک، زایکسل، یوتل ) یه ویژگی بسیار مهم وجود دارد که آن قابلیت NAT در مودم میباشد. این قابلیت مشکلات بسیاری را در ارتباط شبکه های داخلی و خارجی را رفع میکند.

قابلیت NAT در مودم چیست؟

NAT چیست؟

کلمه NAT در شبکه ( Network Address Translation ) به معنی پروتکلی است که آدرس های داخلی را به خارجی و همچنین آدرس های خارجی را به داخلی تبدیل میکند، اما منظور ما از آدرس های داخلی و خارجی چیست؟

اجازه دهید با یک مثال به شما توضح دهم، به عنوان مثال آی پی که مودم شما از سرور دریافت کرده 2.187.52.145 میباشد، این ای پی برای مودم شماست و فقط یک دستگاه میتواند با آن کارکند، اما آدرس های داخلی مودم که به دستگاه های متصل به آن ارائه میکند مانند 192.168.1.12 یا مثلا 192.168.1.124 میباشد.

قابلیت NAT در مودم این توانی را دارد که به تمامی دستگاه های متصل شده بطور داخلی (IP Private) آی پی ارائه دهد و اینترنت را برای آن دستگاه با یک شناسه رسمی ارائه دهد، این شناسه فقط در داخل مودم شناخته میشود و قابلیتی که این شناسه را به شناسه رسمی ( IP Public ) کند، ویژگی NAT است.

بخوانید  سرویس اینترنت پرسرعت فیبر نوری یا FTTH چیست؟

قابلیت ها و ویژگی های NAT

از قابلیت ها و ویژگی ها مهم NAT در مودم، یکی را توضیح دادیم که برای تبدیل آدرس های داخل شبکه به خارج شبکه و بالعکس میباشد را توضح دادیم.

اما یکی از قابلیت های دیگر NAT ، افزایش امنیت در شبکه های اینترنتی میباشد، زیرا این قابلیت اتصال مستقیم یک سیستم از طریق اینترنت با استفاده از آی پی به سیستم دیگر با آی پی را تقریبا بطور کامل جلوگیری میکند.

1 دیدگاه برای “قابلیت NAT در مودم چیست؟

  1. نصیری گفته:

    از قابلیت NAT میشه برای بهتر کردن فایروال و قوی کردنش اشاره
    و خیلی از کاربرد های دیگه
    مطلب خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *