سرویس اینترنت VDSL چیست؟ + قیمت مودم VDSL

سرویس اینترنت VDSL

جدیدا سرویس اینترنت VDSL توسط شرکت مخابرات ایران ارائه می‌شود و برای استفاده از آن باید مودم VDSL داشته باشید، امروز میخواهیم در این باره کمی بیشتر بدانیم.

نزدیک به یکسال است که شرکت مخابرات ایران از سرویس های اینترنت پرسرعت VDSL به همراه مودم VDSL خود در شهر های مختلف بهره برداری کرده است و بر این روال دیگر شرکت های ارائه دهنده اینترنت نیز شروع به ارائه این سرویس کرده اند. امروز میخواهیم در مورد این سرویس و تفاوت اینترنت VDSL و ADSL توضیحاتی ارائه دهیم.

سرویس اینترنت ADSL
سرویس اینترنت ADSL

سرویس اینترنت ADSL

سرویس اینترنت ADSL بیشتر از 10 سال است که در ایران ارائه میشود و دارای چندین میلیون مشترک میباشد. نام این سرویس خلاصه شده Asymmetric Digital Subscriber Line است به معنی فارسی خط اشتراک نامتقارن میباشد که دارای مزیت های بسیاری نسبت به نسل قبلی خود یعنی Dial-UP می‌باشد.

بیشترین سرعتی که در سرویس اینترنت ADSL میتوانید دریافت کنید در حالت دانلود نزدیک 20 مگابیت بر ثانیه و در حالت آپلود 1 مگابیت بر ثانیه میباشد، این سرعت در شرایطی است که کیفیت خط شما در بهترین حالت ممکن باشد.

سرویس اینترنت ADSL
سرویس اینترنت ADSL

سرویس اینترنت VDSL

سرویس اینترنت VDSL که همکنون کمتر از یکسال است که توسط مخابرات و سایر شرکت های خصوصی ارائه دهنده اینترنت عرضه میشود، دارای تفاوت هایی با اینترنت ADSL میباشد.

نام VDSL خلاصه شده عبارت Very High Speed Digital Subscriber Line به معنی DSL با نرخ بیت بسیار بالا میباشد.

سرویس VDSL با اتصال به نزدیک ترین کافو نوری توسط مودم VDSL ( مراکز ارائه دهنده اینترنت که ورودی آنها کابل فیبرنوری و خروجی آنها سیم مسی خطوط تلفن است ) به مشترک سرویس اینترنت عرضه میکند.

سرویس VDSL می‌تواند در بهترین حالت کیفیت خط ( مشترک باید زیر 1000 متر تا مرکز مخابراتی فاصله داشته باشد ) سرعتی معادل با 50 مگابیت بر ثانیه در حالت دانلود ارائه دهد و در حالت اپلود سرعتی برابر 16 مگابیت بر ثانیه دارد، که نسبت به سرویس ADSL بسیار بالاست. به دلیل داشتن سرعت بسیار بالا در این سروی شما میتوانید انواع سرویس های Voip ، ویدئو کنفرانس و حتی IP-TV را بدون مشکل بر روی VDSL تجربه کنید.

بخوانید  قابلیت QOS در مودم چیست؟

نمودار تاثیر مسافت بر سرعت را در سرویس های دیگر و VDSL را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید

تاثیر مسافت بر سرعت VDSL
تاثیر مسافت بر سرعت VDSL

سرویس اینترنت VDSL2 نیز میتواند تا سرعت 100 مگابیت بر ثانیه دانلود و 22 مگابیت بر ثانیه آپلود ارائه دهد که بسیار مناسب است.

اما تفاوت هایی بین این دو سرویس اینترنت ADSL و VDSL بجز سرعت آنها وجود دارد که در پایین اشاره میکنیم.

تفاوت سرویس اینترنت ADSL و VDSL

ADSLVDSL
سرعت دانلود 16 مگابیت بر ثانیه / سرعت آپلود 1 مگابیت بر ثانیه سرعت دانلود 50 مگابیت بر ثانیه / سرعت آپلود 16 مگابیت بر ثانیه
حداکثر فاصله تا مرکز: 5400 مترحداکثر فاصله تا مرکز: زیر 1000 متر
محدودیت سرعت توسط ISP دارد محدودیت سرعت توسط ISP ندارد
هزینه متوسطهزینه تقریبا بالا به دلیل زیرساخت هزینه بر و مشترکین کم

مودم VDSL

شما برای استفاده از سرویس VDSL میبایستی مودمی داشته باشید تا بتواند VDSL را برای شما برقرار نماید. این مودم با مودم های ADSL تفاوت هایی دارند. مودم های جدید VDSL اکثرا هم از تکنولوژی ADSL و هم VDSL را پشتیبانی میکنند، یعنی اگر یک مودم VDSL بگیرید میتوانید هم سرویس ADSL و VDSL را با آن دریافت کنید.

شرکت های بزرگ تولید کننده تجهیزات مخابراتی همچون TP-Link و D-link این مودم هارا روانه بازار کرده اند، اما در این بین یک محصول ایرانی وجود دارد که به خوبی نیاز های مشترکان را پوشش میدهد و توانایی پشتیبانی از سرویس اینترنت VDSL را دارد. این مودم با نام مودم یوتل V301 و V304F عرضه می شود که میتوانید مشخصات مودم را کامل مطالعه کنید ویا به بخش لیست قیمت مودم مراجعه کنید.

لیست قیمت مودم های VDSL موجود

نام محصول قیمت
مودم یوتل UTel V304F قابلیت ADSL/VDSL 740,000 تومان 730,000 تومان

3 دیدگاه برای “سرویس اینترنت VDSL چیست؟ + قیمت مودم VDSL

 1. اشتراک‌ها: مشخصات و بررسی کامل مودم یوتل V304F - یک مودم

  • مهدی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   مخاطب این وبسایت اکثرا افراد عادی هستن و به نظرم کسی تخصصی نخواد
   ولی من تایید کردم براتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *