سرویس اینترنت پرسرعت فیبر نوری یا FTTH چیست؟

سرویس اینترنت پرسرعت فیبرنوری

یکی از سرویس های بسیار پرسرعت و محبوب اینترنتی، سرویس اینترنت پرسرعت فیبر نوری یا FTTH است. باما همراه باشید تا توضیحی در این باره داشته باشیم.

تمامی اتصالات و سیم کشی های خطوط تلفن، سرویس ADSL و همچنین سرویس VDSL بر روی کابل های مسی انجام میشود که یک روش تقریبا منسوخ شده در استاندارد های مخابراتی می باشد.

سرویس ADSL

اکثر شما با انواع سرویس های ADSL خانگی آشنا میباشید ویا حتی احتمال دارد یک مودم ADSL نیز در خانه داشته باشید و درحال استفاده از آن باشید. سرویس های ADSL در بهترین شرایط میتوانند سرعت دانلود 16 مگابیت بر ثانیه و همچنین سرعت آپلود 1 مگابیت بر ثانیه به مشترک ارائه کند.

سرویسی که بر روی ADSL وجود دارد سرویس نامتقارن میباشد ، یعنی سرعت دانلود و آپلود باهم متفاوت است، سرعت دانلود 16 برابر سرعت آپلود میباشد.

سرویس VDSL

سرویس VDSL نسبت به نسل قبلی خود پیشرفت های بسیار زیادی داشته، مانند سرعت تا 50 مگابیت بر ثانیه و همچنین ارائه سرویس متقارن، یعنی سرعت آپلود و دانلود تقریبا در این سرویس برابر است؛ اما سرویس VDSL فقط برای مشترکینی ارائه میشود که فاصله آنها تا مرکز مخابراتی زیر 1000 متر باشند.

سرویس اینترنت پرسرعت فیبر نوری

سرویس فیبرنوری با پهنای باند بالا و متقارن میباشد که فرصتی بوجود اورده تا سرعت اینترنت تا 100 مگابیت واقعی و همچنین سرعت آپلود نیز به همین طور را تجربه کنید.

در سرویس FTTH یا همان فیبرنوری، یک کابل فیبر نوری تا منطقه شما آمده که توسط یک سیم کشی خاص تا نزدیک ترین بخش مرکز فیبرنوری (FAT) در منقطه شما ارائه میشود، وقتی شما درخواست فیبرنوری ارائه میدهید یک سیمکشی فیبرنوری از FAT تا داخل خانه شما توسط سیم کشی فیبرنوری انجام میشود و به مودم مخصوص خود متصل میشود. ( FTTH خلاصه همین میباشد Fiber To The Home ارائه کابل فیبرنوری از مرکز مخابراتی تا داخل منزل مشترک)

بخوانید  قابلیت QOS در مودم چیست؟

از قابلیت های فیبرنوری میتوان به سرعت متقارن 100 مگابیت بر ثانیه اشاره کرد که در هم دانلود و هم در آپلود این سرعت را به شما تحویل میدهد که مورد توجه بسیاری از جوانان است.

از دیگر قابلیت های FTTH میبتوان به موضوعاتی همچون:

 • کاهش محسوس نویز
 • افزایش کیفیت ارتباط
 • اجرای ویژگی قابلیت تلوزیون هوشمند
 • ساختمان های هوشمند مبنی بر BMS
 • اجرای پروژه های VoIP
 • و..

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید، منتظر نظرات شما هستیم.

2 دیدگاه برای “سرویس اینترنت پرسرعت فیبر نوری یا FTTH چیست؟

 1. هاشمی گفته:

  سرویس adsl توی محله ما واقعا آب پاکی رو ریخته دست همه اینترنتا، واقعا مزخرف و کند
  مخابرات توی یک طرح گفت که سرویس فیبر نوری دره میاره برای منطقه ما
  الان نزدیک ۲ ماه که دارمش سرعت دانلودم زیر ۶۰ مگ نیومده و خداروشکر پینگ همیشه ۹۰ هستش
  به هزینه نصبش می ارزید

  • مهدی گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله سرویس های فیبر نوری بسیار پرسرعت و همچنین در دراز مدت نسبت به هزینه اولیه خیلی به صرفه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *