تفاوت بین مودم و روتر چیست؟

تفاوت بین مودم و روتر چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش امده که تفاوت بین مودم و روتر چیست ؟ کارکرد آنها چه تفاوتی باهم دارند؟ امروز میخواهیم در این باره اطلاعاتی به شما بدهیم

در اکثر خانه ها امروزه اینترنت یک پای ثابت شده است و کلا خانه بدون اینترنت دیگر معنایی ندارد. استفاده ها از اینترنت نیز برای هر شخصی فرق میکند یکی برای وبگردی، شخص دیگری برای آموزش آشپزی و دیگری برای بازی استفاده میکند.

همه این افراد به دستگاهی به نام مودم متصل می‌شوند و پس از اتصال میتوانند به دنیای اینترنت دست یابند و کار های خود را انجام دهند.

اما اکنون سوال اینجاست که این افراد چگونه میتوانند به اینترنت با مودم وصل شوند؟ مودم چه کار هایی را انجام میدهد تا تا کاربر را به اینترنت متصل کند؟

نحوه عملکرد مودم

مودم از دو واژه ماژولیشن و دی‌ ماژولیشن ( Modulation و DeModulation ) ساخته شده به معنی دستگاهی که سیگنال های آنالوگ را به دیجیتال و همچنین بالعکس تبدیل میکند تا بتواند برای شما اینترنت را دریافت کند.

بطور ساده تر مودم دستگاهی است که اطلاعات آنالوگ دریافتی از طریق خط تلفن را به اطلاعات دیجیتالی برای دریافت اطلاعات از اینترنت تبدیل میکند و برعکس همینکار را برای ارسال اطلاعات به اینترنت یعنی تبدیل سیگنال دیجیتال به انالوگ انجام میدهد.

انواع مختلف مودم ها برای استفاده وجود دارد که در ایران پر استفاده ترین انها مودم DSL است که دقیقا همین کار تفسیر اطلاعات را انجام میدهد.

تفاوت بین مودم و روتر چیست؟
تفاوت بین مودم و روتر چیست؟

نحوه عملکرد روتر

روتر مشابه همان واژه انگلیسی خود یعنی Router میباشد به معنی مسیردهنده و دقیقا عملکرد روتر نیز همین است. روتر با ایجاد مسیر های مناسب بین دستگاه ها و ارتباط آن ها با مودم ، باعث ایجاد یک ارتباط پایدار و منظم در داخل میشود.

بخوانید  آموزش کانفیگ مودم یوتل V304F برای VDSL + تصاویر مراحل

وظیفه اصلی روتر مسیردهی در شبکه هست به عنوان مثال 2 لپ تاپ و یک گوشی از اینترنت یک مودم روتر استفاده میکنند، یکی از لپ تاپ میخواهد به وبسایت گوگل برود، آن را در نوار آدرس نوشته و اینتر را میزند در این لحظه روتر آن درخواست را گرفته و طبق مسیردهی که از قبل انجام شده آن را به مودم میرساند و مودم به سرور های گوگل، پس از تفسیر درخواست مجددا دیتاهای حاوی آن درخواست به مودم ارسال شده و مجددا به کمک مسیردهی روتر به شما تحویل داده می‌شود.

انواع مختلف روتر ها

انواع بسیار زیادی از روتر ها بطور روزمره درحال استفاده هستند، کوچکترین نوع روتر همان مودم و روتر خانگی شماست که وظیفه اصلی مسیردهی اینترنت را دارد و شاید بزرگترین روتر در شهر شما، مربوط به روتر مخابرات شهر شما باید که تمامی اطلاعات کاربران بر روی آن ذخیره شده و وقتی شما مودم را روشن میکنید توسط همان روتر مرکزی کلیه اطلاعات اینترنت شما دریافت و پس از اهراز هویت، یک آی پی برای شما در نظر گرفته می‌شود.

تصویر : لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *